Suriye Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Esed’ın Şam’daki El-Şami Hastanesi’nde tedavi gördüğü yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Suriye'den Beşar Esad'ın sağlık durumu hakkında açıklama

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın sağlık sorunu yaşadığı yönündeki söylentiler yalanlandı.

Suriye Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Esad’ın Şam’daki El-Şami Hastanesi’nde tedavi gördüğü yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Birkaç gün önce medyada Devlet Başkanı Esad’ın sağlığıyla ilgili söylentiler yayılmaya başladı. Bazıları bunu yapmaya devam ediyor. Devlet Başkanı Esad’ın sağlığıyla ilgili söylentilerin kaynakları belli. Bunlar sadece bu söylentileri yayanların hayallerini yansıtan akıl yürütmeler” ifadelere yer verildi.

Batı ve Körfez medyasında çıkan bazı haberlerde ise, Esad'ın Beyrut’taki Amerikan Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldığı iddia edilmişti.

KÖRFEZ MEDYASINDA ÖLDÜ İDDİALARI

Batı ve Körfez medyasında çıkan bazı haberlerde, Suriye liderinin Lübnan’ın başkenti Beyrut’a ulaştırılarak Amerikan Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldığı iddia edilmişti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'ın hayatını kaybettiği iddiaları yalanlanırken, rejim yanlıları ile muhalifler arasında sert tartışmalar yaşandı.

Sosyal medyada rejim muhalifi bazı hesaplar tarafından Beşar Esed'ın hayatını kaybettiği iddiaları paylaşıldı. Kısa sürede binlerce hesap tarafından paylaşılan haberde, Beşar Esad'ın rahatsızlandığı, felç geçirdiği iddia edildi. Bazı hesaplar ise Esad'ın yaşamını yitirdiği iddia edildi.

SURİYE HABER KAYNAKLARI İDDİALARI YALANLADI
İddialar rejim muhalifi hesaplar tarafından da paylaşınca sosyal medya karıştı. Bugüne kadar bir kaç kez aynı haberi paylaşan bir muhalif grup ise Beşar Esed'a yönelik suikast düzenlendiği ve saldırıda yaşamını yitirdiğini ileri sürdü.

Esed'ın sağlık durumuyla ilgili ortaya atılan iddialar doğrulanmazken, Al Arabiya adlı haber sitesi benzer iddiaları gündeme getirdi.