Ak Parti grup toplantısında gündeme dair açıklamalar yapan Başbakan Binali Yıldırım, referandumla ilgili sözleri sırasında neden ‘evet’ diyeceklerini açıklarken kurduğu hatalı cümlenin kurbanı oldu. Yıldırım konuşmasında, “PKK ‘hayır’ dediği için, FETÖ ‘evet’ dediği için, biz bu anayasa değişikliğine hay…” deyip sözlerini düzeltti. İkinci kez cümleyi tekrarlayan Başbakan bu defa, “FETÖ ‘hayır’ dediği için, PKK ‘hayır’ dediği için, biz bu değişikliğe evet diyoruz’ dedi.

AKP VE MHP'NİN "TERÖR ÖRGÜTLERİ HAYIR DİYOR.." ÇIKIŞLARI DÜN YAŞANANLARI AKILLARA GETİRİYOR..

Hükümet, referandumda 'hayır' oyu verecekleri, terör örgütü FETÖ PKK ile aynı kefeye koyarak büyük bir skandala imza atıyor. Hakaretlere varan bu açıklamalar ise aslında sahibine ait. Peki arşivden çıkanlar ne diyor? Üstelik sadece son 2 yıl içinde yapılan açıklamaların ışığında yeni anayasa tartışmalarının bir bölümü...

Öcalan ve PKK özerkliğin önünü açacak başkanlık sistemini yıllardır
28 Şubat 2015’teki ünlü Dolmabahçe mutabakatının AKP hükümetinin elçi mimarlarından Yalçın Akdoğan “Öcalan başkanlığa karşı değil” diye açıklamalar yapmıştı. Bebek katili Öcalan'ın, Türkiye'de özerkliğin ve devamında bağımsızlık ilan edebilecekleri bir sistemin anahtarı olarak Başkanlık sistemini istiyordu.

O dönemde Akdoğan'ın bir açıklaması: ÖCALAN BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞIYMIŞ… KÜLLİYEN YALAN.

Bugün Hayır diyenleri vatan hainliğiyle suçlayan ve PKK'nın da hayır diyeceğini iddia edenler arasında yer alan Sabah gazetesi yazarı: Emre Aköz: KÜRT HAREKETİ BAŞKANLIĞA HERKESTEN ÖNCE KOŞAR..

Başkanlık sistemi tartışması İmralı tutanaklarına da yansımıştı.Başkanlık sistemi tartışması İmralı tutanaklarına da yansımıştı. 23 Şubat 2013’te İmralı Adası’nda AKP/HDP ve PKK arasında sürdürülmüş, terör örgütü ve sözde liderleriyle pazarlık masasına oturulmuş, kapalı kapılar ardında, Öcalan'ın serbest bırakılması, Özerklik ve Kürtçe'nün de resmi dil olarak tanınması, gibi maddeleri içeren gizli bir anlşma yapıldığı iddia ediliyordu..

ÇOK GİZLİ TOPLANTI VE ALINAN KARAR

Bu pazarlık tutanakları Milliyet Gazetesi'nde yayınlanmıştı. Tutanaklara göre; Abdullah Öcalan’ın “Başkanlık sistemi düşünülebilir. Biz Tayyip Bey’in başkanlığını destekleriz. Biz AKP ile bu temelde bir başkanlık ittifakına girebiliriz”  dediği, resmi görüşme raporlarına yansımıştı. Ancak, PKK/HDP ve AKP birlikteliğinin doğurucağı toplumsal bir tepkiden çekinen hükümet, terör örgütüyle kapalı kapılar ardında aldığı çok gizli kararlarda, HDP/PKK'nın Başkanlık sistemine karşı olduğu izlenimini topluma yansıtacaktı.. Bugün ise bu kararlar tam olarak yerine oturmuş ve başarıya ulaşılmış görünüyor.

FETÖ'NÜN AMACI NEYDİ. ŞİMDİ NELER OLUYOR?

15 Temmuz darbe girişimi, Türkiye üzerine ABD İsrail destekli gerçekleştirilmiş bir operasyon olarak lanse ediliyor, darbe sonrası Türkiye'nin eyaletlere bölüneceği, çişitli ülkelerce paylaşılabilecek bir yapı oluşturulacağı iddia ediliyordu. Din temelli bir eğitim ve tek merkezli bir devlet yönetimi rejiminin getirileceği iddia ediliyordu.. Ancak Nisan ayında yapılması planlanan referandumda, FETÖ'nün Türkiye üzerinde yapacağı iddia edilen operasyon amacına ulaşmış ulaşacağı iddia ediliyor.. Toplumda, Anayasada yapılması düşünülen değişikliklerin, 15 Temmuz girşiminin kontrollü yapıldığı ve referandum sonrası 'evet' çıkması halinde tamamlanacağı görüşü hakim..

Anayasadan ‘Türklüğü’ silmeye çalıştığını iddia ediliyorMHP'nin önemli isimlerinden Yusuf Halaçoğlu, AKP’nin anayasadan ‘Türklüğü’ silmeye çalıştığını iddia etti. Anayasadan Evet çıkması durumunda. Türkiye Cumhuriyeti, Türk Mİlleti ve Türk Bayrağı'nın bekasının tehlikeye gireceğini hatta tamamen ortadan kaldırılacağını da iddia etti.

AKP'DE İLK 4 MADDE DEĞİŞEBİLİR SESLERİ YÜKSELMİŞTİ

AKP’nin hukukçu milletvekili Ahmet Aydın “Anayasanın ilk 4 maddesinin değişebileceğinin tartışılabileceğini” söylemiş ve tartışmalara neden olmuştu.  Anayasa'nın ilk 4 maddedi, devletin şeklini, bayrağını, milletini ve rejimini tanımlamakta. Bu maddelerin değiştirilmesi dahi teklif edilmez..